Mirasımız

1890’da kurulan Chas. A. Blatchford & Sons Ltd, alt ekstremite protezi ve ortez ürünlerinin geliştiricisi, yenilikçisi ve tedarikçisi olarak dünya çapında bir üne sahiptir. Blatchford, İkinci Dünya Savaşında yaralanan ve mobiliteye ihtiyaç duyan genç aktif amputeler için;  stabilite özelliği sağlayan,  ağırlık taşıyabilen ve fleksiyona izin veren bir protez dizinin gelişimine yoğunlaşarak hastaların hareketlilik gereksinimlerine yanıt verdi.  Blatchford Stabilize Diz olarak bilinen diz dünya çapında popüler oldu ve yenilikçi protez ürünleri endüstri lideri olarak Blatchford’u kurdu.

Blatchford, Queen’s Award ve Design Council ödülünü kazanan Blatchford Modular Assembly Protezleri ve endüstri standartlarını belirleyen Endolite Karbon Fiber Sistem gibi giderek sofistike ve başarılı protezleri geliştirmeye devam ediyor. Blatchford, mümkün olan en yumuşak yürüyüş modelini elde etmek için bilgisayar kontrollü mikro işlemcilerin kullanılmasıyla hareketliliğin geleceğini yaratmaya kararlıdır. Teknolojik Başarı için Queens Ödülleri, İnnovasyon İçin Galler Prensesi Ödülü ve Milenyum Ürünler Ödülü olan Blatchford ve Endolite protez bileşenlerinin  birçoğu için patentler bulundurmakta ve  hareketliliği sınırlı olan kişiler için yaşam kalitesini artırmak amacıyla odaklanmaya devam etmektedir.

Zaman Çizelgemiz

Günümüz

Blatchford history - today

Echelon hidrolik ayak/ayak bileğinin başarısı, insan duruşunu ve işlevini birebir taklit eden biyomimetik tasarımlar üzerine gelişmelere odaklandı.  Benzersiz teknolojisi ile güncel linerlerde yaşanan terleme problemini ortadan kaldıran Silcare Breathe Liner lazerle açılmış delikleri sayesinde hava ve nemi güdükten uzaklaştırarak optimum bağlantıya da yardımcı olur. Orion diz  eklemi, ödül almış silindir teknolojisi olan pünomatik / hidrolik kontrolün tek bir silindirde çalıştığı ve yürüyüşün her iki fazını da mikroişlemcili olarak kontrol eden sofistike diz eklemidir. Orion amputenin güvenliği için gelişmiş stabilite performansını kullanarak her türlü zeminde dengeyi korurken 5 farklı hızda enerji tasarruflu doğal ve etkin hareketleri eş zamanlı olarak sunar. İntegre geliştirilmiş aktif vakuma sahip Echelon VAC, optimum soket emniyeti için biyomimetik hidrolik teknolojisinin kullanıldığı  ve basıncın 17″Hg kadar ayarlanabildiği mekanik bir sistemdir. En yeni ödül kazanan Elan, yürümeye yardımcı olmak, rampalarda ve düzgün olmayan zeminlerde uzuvları uygun bir şekilde sabitlemek için hidrolik ayak/ayak bileği ile birlikte sofistike mikroişlemci kontrollü eylem sağlar. Son zamanlarda Linx, performansı optimize etmek ve güvenliği artırmak için ayak ve dizin sürekli birbirleriyle konuştuğu dünyanın ilk ve tek TAM ENTEGRE mikroişlemci kontrollü alt ekstremite protez sistemidir.

Bu arada şirketimiz, 2011 yılında Almanya, 2015 yılında da Norveç gibi yeni bölgelere açıldı. Şu anda dünya genelinde yaklaşık 800 personelimiz var;  dünya çapında klinik hizmetler ve zengin mirasımızı klinik tecrübe, bilimsel kanıtlar ve teknolojik yeniliklerle birleştiren ödüllü protezler, ortez ürünleri ve hastaya özel imal edilen oturma ürünleri sunmaya devam ediyoruz.

2000’ler

Blatchford history - 2000s

2000’li  yıllar Blatchford’da ayak, ayak bilekleri ve dizlerin yenilikçi çıkışıyla heyecan verici bir gelişme dönemiydi. Dizler, Vietnam savaşında yaralanan askerler için özel olarak üretilmiş, tek bir bağlantı ile kullanılabilen ve mükemmel hidrolik kontrol sağlayan KX06‘yı içeriyor. Zorlu testlerden geçmiş KX06 amputelerin daha yumuşak yürüyüşüne ve çok yönlü hareketlerine izin veriyor.

Ayaklarla ilgili yapılan çalışmalar, Echelon ayakla bir başka büyüleyici gelişme anlamına geliyorduEchelon ayak bağımsız E- Karbon topuk ve ayak parmak yaylarıyla birlikte hidrolik ayak/ ayak bileği kullanılarak akışkan ve yumuşak ayak bileği hareketi sağlar.

1990’lar

Blatchford history - 1990s

1990’da Blatchford dünyada ilk ticari protez diz olarak bulunan mikroişlemci kontrollü dizin geliştirilmesine başladı. Her kullanıcı için, enerji tasarrufu sağlayan ve pürüzsüz yürüyüş deneyimi elde etmek için programlanan Akıllı Protez (IP) kısa süre sonra rampaları, merdivenleri ve hızı tespit edebilen ve buna göre tepki verebilen benzersiz pnömatik / hidrolik mikroişlemci kontrollü diz olarak kullanılmaya başlandı. Bu dönemde yapılan bir başka yenilik de gelişmekte olan ülkelerde büyük ölçekli kullanım için,  su geçirmez bir versiyon olan ve  enjeksiyonla kalıplı bileşenleri yapılmış alt ekstremite sistemi Aqualimb‘ dir ve popüler olmaya devam etmektedir.

1980’ler

Blatchford history - 1980s

Blatchford, uçak endüstrisi için geliştirilen malzemeleri kullanarak dünyanın ilk karbon fiber protez sistemini geliştirdi ve  protez bileşenlerinin doğasını değiştirdikçe daha çok ödül aldı. Bu teknoloji ekstremite bileşenleri için yeni ISO standartlarını getiren hafif, yüksek mukavemetli tasarımları teşvik etti. Yenilik, enerji geri dönüşünün yürüyüş ve spor etkinliklerini artırmasına imkan verecek esnek ayaklar ve parlak bileşenler için gelecekteki gelişimin yolunu açtı.

 

1970’ler

Blatchford history - 1970s

Brian Blatchford tarafından tasarlanan Modüler Montaj Protezi (MAP)  İngiltere’nin ilk modüler sistem protezleri oldu. Bir dizi stok bileşen ile bir protezin montajına izin verdi. Nihayet makul bir zaman ölçeği içinde çok fazla amputenin  bu protezleri kullanması sağlandı. Şirketimiz, bu başarılı yenilik için Kraliçe Ödülü ve Tasarım Konseyi Ödülü de dahil olmak üzere bir dizi ödül kazandı.

1950 & 1960’lar

Blatchford history - 1950s

Daha iyi ekstremite kontrolüne duyulan ihtiyaç, 2. Dünya Savaşı sonrasında genç aktif ampute sayısındaki büyük artışla daha da belirginleşti. Blatchford’un gelişim kaynakları; ağırlık taşıma sırasında stabilize olacak, ancak yürüme sırasında serbestçe salınarak doğal bir yürüyüş modeline izin verecek yeni bir diz üzerinde yoğunlaştı. Blatchford Stabilize Diz adlı bu eklem dünya çapında popülerleşecekti.

Blatchford, Londra’daki ofislerinden daha da büyüyordu. Büyümek, ihtiyaçları karşılamak  ve üretimi artırmak için daha fazla alana ihtiyaç duyuyordu. 1960’ların başında kurul, Londra’nın dışında yer aramaya başladı,  60’lı yılların sonuna doğru yeni şirket merkez ofisi ve fabrika merkezi olmasına rağmen yer aramaya devam ediyordu. Aynı yıllarda Blatchford’un hâlâ sahip olduğu ve işlettiği bir yer olan Basingstoke’daki Lister Yolu’nda fabrika merkez ofisi açıktı. O zamandan beri birkaç kilometre taşındı!

 

İkinci Dünya Savaşı &  NHS

Blatchford history - 1940s

İkinci Dünya Savaşı sırasında, W. A. ​​Blatchford, hava saldırısı kayıplarının ve savaşa hazır yaralıların ihtiyaçlarını en iyi nasıl sağlayacaklarını belirlemek için NHS (İngiltere Emekli Sandığı) ile görüşmelere katıldı.

NHS 1948’in kuruluşundan sonra şirketimiz, alt ekstremite protezleri sağlamaya odaklanmış ve Blatchford kuruluşundan bu yana NHS’ye protez hizmetleri sağlayıcısı olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı

Blatchford history - 1940s

1914’te savaşın patlak vermesi ve sonucunda Büyük Britanya’ya dönen çok sayıda kayıp, alt ve üst  ekstremite protezlerine ihtiyaç duyan hasta anlamına geliyordu. Savaş, tasarım, kalite ve üretimdeki ilerlemeleri de içeren yapay uzuvların gelişimini harekete geçirmek için Blatchford’un çalışmalarına hız kazandırdı.

 

 1890’lı Yılların Başı

Blatchford history - 1890s

Anglesea veya Clapper Leg, geçen yıl Waterloo Muharebesi sırasında bir uzuv kaybettikten sonra Anglesea’nın Birinci Marquess’ı için 1816’da geliştirildi. İkinci isim, tam ekstansiyon yapabildiği için verildi!

Bu bacak, şirketimiz 1890’da Londra’da Chas A. Blatchford tarafından kurulduğunda Blatchford klinik sağlığının bir özelliğiydi.